آزمایشگاه مشی احسان

آزمایشگاه مشی احسان نهادی عمومی و غیر انتفاعی است که در زمینه طراحی و ارزشیابی خط‌مشی‌های اجتماعی و عمومی فعالیت میکند و طراحی خدمات عمومی و خط مشی های عمومی کارآمد و آزمودن آنها را در دستور کار خود قرار می دهد. این آزمایشگاه، نهادی مدرن و جدیدی است که راه حل عملی و تجربی متناسب با واقعیتهای جامعه را با انجام آزمایش های گوناگون و تایید علمی آنها از طریق پیمایش، شبیه سازی و …، در خدمت متقاضیان بخش عمومی قرار می دهد. مشی احسان به دنبال این است که تدوین و طراحی خط مشی های اجتماعی با محیط سازگارتر باشد تا اجرای آنها در محیط کارآمدتر و موثرتر باشد.

آزمایشگاه مشی احسان محلی است که مجریان و کارگزاران مسایل اجتماعی خط مشی ها و بدیل های متناسب را قبل از اجرا در دنیای واقعی، آزمون کنند و بازخوردهای متناسب دریافت کنند تا در اجرای خط مشی در فضای واقعی اجتماعی، کارایی بیشتری صورت پذیرد.

آزمایشگاه مشی احسان با انجام پژوهش های تجربی و کاربردی و ارائه توصیه های ناظر به واقعیت، علاوه بر رصد مسایل، آسیب ها و محرومیت های اجتماعی، راهکارهای زمان مند و متناسب را برای موضوعات ارائه می دهد. این آزمایشگاه، از نهادهایی است که پشتیبانی علمی و تجربی از اقدامات سیاستی متناسب برای هدایت، کاهش و رفع محرومیت ها و آسیب های اجتماعی را انجام می دهد.

مدل گسترش ویروس کرونا - شماره اول

مدل گسترش ویروس کرونا و پیش بینی سناریو های ممکن (شماره اول)

از ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸ یک نوع ذات الریه که عامل آن  ویروس کرونا ۲۰۱۹ (2019-nCoV) بوده است در شهر ووهان ، ایالت هوبی چین شناسایی شده است . رشد پیوسته تعداد بیماران فشار زیادی را بر بخش بخش سیاست گذاری سلامت عمومی و تخصیص منابع دارویی در چین وارد کرده است. هدف این مدل این است که نحوه توزیع و گسترش بیماری کرونا را با استفاده از اطلاعاتی که از منابع معتبر خبری و دانشگاهی بدست آمده است باز تولید کند. در این پژوهش در ابتدا به معرفی مدل و شبیه ساز شیوع کرونا در شهر تهران در سه بخش توضیح منطق مدل ، معرفی پارامترهای بکار رفته در مدل و موجود در شبیه ساز پرداخته شده است و سپس به کمک داده هایی که از نهادهای معتبر جمع آوری شده است به تشریح سناریوهای مختلف در مواجهه با ویروس کرونا پرداخته شده است .

مدل گسترش ویروس کرونا و پیش بینی سناریو های ممکن(شماره دوم)

به دلیل ناشناس بودن ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) شایعات زیادی در پیرامون آن وجود دارد منجر به تصمیم گیری اشتباه می شود. برای نمونه به خبر زیر توجه کنید:

چرا ماندگاری ویروس کرونا در چابهار بالاست؟

در متن خبر توضیح داده شده است که بسیاری از هموطنان با تصور اینکه اثر ویروس کرونا در مناطق گرم کاهش پیدا می‌کند از تعطیلات در نظر گرفته شده برای ماندگاری در منزل و جلوگیری از گسترش کرونا استفاده کرده و عازم چابهار شده‌اند در حالی که در مناطق با رطوبت بالا مانند بنادر چابهار و کنارک ماندگاری ویروس بیشتر و خطر شیوع آن دو چندان است.

در این مرحله از پژوهش و توسعه مدل به خاطر اطلاعات ضد و نقیضی که در مورد آمار مبتلایان و مرگ و میر آن ها وجود دارد دو نوع سناریو خوش بینانه و بدبینانه درنظر گرفته شده است.

مدل گسترش ویروس کرونا و پیش بینی سناریو های ممکن - شماره دوم
خلاصه سیاستی مدل گسترش ویروس کرونا و پیش بینی سناریو های ممکن

خلاصه سیاستی مدل گسترش ویروس کرونا و پیش بینی سناریو های ممکن

آزمایشگاه مشی احسان بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با استفاده از نرم­ افزار نت لوگو مدل شیوع ویروس کورونا در استان تهران را با بهره ­گیری از داده­های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران، سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت چین، مبتنی بر روش مدلسازی عامل مبنا شبیه سازی نموده و مبتنی بر سناریوهای طراحی شده، مداخلات مورد نظر را برای نهادهای مسئول پیشنهاد می­کند. اولین مورد ثبت شده این ویروس در ایران در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ در شهر قم بود، لذا با نظرداشتن دوره نهفتگی چهارده روزه، 15 بهمن به عنوان اولین روز در نظر گرفته شده است.

فهرست