چهارمین رویداد ملی پیچ خط مشی با موضوع کاهش آسیب های اجتماعی نقاط داغ جرم در روزهای 20 تا 22 اسفندماه سال 98 به همت بنیاد احسان در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار می گردد .

اهداف برگزاری رویداد

امیرمحمد شریفی دبیر کمیته تحقیق و توسعه بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام(ره) درباره اهداف برگزاری این رویداد اظهار داشت: ایجاد سازوکارهای جلب مشارکت بنیادین عموم مردم و نخبگان در حوزه‌های اجتماعی، برقراری ارتباط نهادینه میان خط‌مشی‌پژوهان و خط‌مشی‌گذاران حوزه‌های اجتماعی، ارائه خط‌مشی‌های اجتماعی خارج از بوروکراسی، ارتقای حس تعلق مردم به خط‌مشی‌های پیشنهادی، جلب مشارکت گروه‌های مختلف و به‌حاشیه‌رفته در خط‌مشی‌گذاری، اجتناب از خطای نوع سوم، شناسایی و حمایت از فعالان و دغدغه‌مندان حوزه کارآفرینی اجتماعی، ترویج فرهنگ نوآوری، خلاقیت و کارآفرینی در حوزه‌های اجتماعی، شناسایی و غربالگری ایده‌های جدید در حوزه‌های اجتماعی، توان‌بخشی به جوانان تحصیل‌کرده در تبدیل ایده به عمل در راستای کاهش آسیب های اجتماعی  از اهداف برگزاری این رویداد است.

نقاط داغ آسیب چه ویژگی هایی دارد؟

‌مهدی عبدالحمید عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و مسئول رویداد پیچ خط‌مشی  در خصوص این رویداد گفت : نقاط داغ جرم مناطقی هستند که با چگالی بالای رخداد جرائم مواجه هستند و به نوعی محل تمرکز جرائم و مجرمین هستند. یافتن نقاط داغ در یک جغرافیای مشخص در واقع پیدا کردن مصادیق این نقاط است اما در یک نگاه کلی تر می­توان به دنبال ویژگی هایی گشت که وجود آنان تقویت کننده احتمال تبدیل یک منطقه جغرافیایی به یک نقطه داغ جرم است. چنین رویکردی برخلاف رویکردهای مبتنی بر یافتن مصادیق که به نوعی یک نگاه گذشته نگر است، نگاهی آینده نگر است زیرا می­تواند به پیشگیری از تبدیل یک منطقه به یک نقطه داغ جرم کمک کند. در این رویداد سعی برآن است تا با هدایت و راهنمایی شرکت کنندگان ، خط مشی ها و گزاره های سیاستی تدوین گردد که سبب کاهش آسیب های اجتماعی نقاط داغ جرم و پیش گیری از انتشار و جابجایی آنها گردد .

در همین راستا و در قالب پیش رویدادی که در روز یکشنبه 20 بهمن 98 در دانشگاه علم و صنعت برگزار می گردد ، به تشریح نظام مسائل ، اهداف و برنامه های مرتبط با رویداد نهایی پرداخته خواهد شد . جهت ثبت نام در این پیش رویداد می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید .

فهرست